Jablečná slavnost aneb svátek hojnosti

Today is the apple day, it´s the apple day! Těmito veselými písňovými slovy nám začala naše první slavnost v letošním školním roce. Ráno se nám začala kupit jablíčka rozmanitých odrůd, barev a tvarů, která děti donesly. Kromě jablíček se nám kupily také pečené dobroty od maminek.

dsc_3 dsc_4

 

Následovalo umývání, loupání, krájení, čtení a přepisování receptů a pak konečně slíbené pečení. Děti si mohly vybrat mezi pečenou a nepečenou variantou jablečného receptu- puding či linecký koláč. Práce nám šla celkem pěkně od ruky (všechny prsty máme:-)) a děti se těšily na výsledek. Jenom to sychravé počasí nás trochu znepokojovalo, i přesto jsme věřili, že naše slavnost se uskuteční na zahradě.

dsc_9 dsc_6

Po obědě jsme se přesunuli na zahradu, kde jsme spojili síly s rodiči. Sluneční paprsky se začaly objevovat, malý zázrak po tom mračném deštivém ránu.

dsc_8dsc_2

Sbírali jsme jablíčka na mošt, shnilá házeli na kompost, někdo byl u umývání, někdo u drtičky a lisu… a hurááá, první potůčky lahodného nápoje na sebe nenechaly dlouho čekat! Když už byla atmosféra dostatečně „ jablečná“, naše slavnost mohla vypuknout v plné parádě! Společně jsme si zazpívali, zatančili mazurku, poděkovali přírodě za hojnost a děti jako svůj dík darovali jabloňce orazítkovanou stuhu s potisknutými jablíčky. A co pak? No přeci všechny ty vytvořené dobroty sníst:-)!

dsc_7dsc_5dsc_1